Honorary Member   Fellow of APPS   Lester Burgess Award
for Diagnostics and Extension
or Research Communication
  Allen Kerr
Postgraduate Prize
Prof Neville H White (1906-1991) 1982   Prof Allen Kerr AO, FAA, FRS. (1926-2024) 1995   Dr Len Tesoriero 2015   Louise Morin 1995
Dr Dorothy Shaw MBE (1920-2007) 1987   Dr Ken Pegg AM 1995   Dr Greg Johnson 2017   Greg Hafner 1997
Dr John Simmonds MBE (1901-1992) 1992   Prof Lester Burgess AM 1999   Dr Kevin Moore 2017   Amanda Able 1999
Dr Gretna Weste AM (1917-2006) 1994   Prof John Irwin 1999   Mr Greg Platz 2017   Diane Webster 2001
Dr Robert Dodman  1995   Dr John F Brown 1999   Ms Susan Thompson 2017   Jillian Smith-White 2003
Dr Graham Stirling 1999   Dr Graham Stirling 2003   Dr Gordon Murray 2019   Susan Sprague 2005
Dr Helen Ogle 2003   Dr Roger Jones 2003   Dr Nerida Donovan 2019   No nominations 2007
Dr Ron Close (1920-2018) 2003   Prof John Randles 2005   Ms Kathy Grice 2019   Jennifer Whan 2009
Dr Ric Cother 2005   Dr Joe Kochman 2007   Mr Mark Whattam 2019   Alistair McTaggart 2011
Dr Ian Harvey 2011   Prof Robert McIntosh AM 2009   Dr Jennifer Davidson 2021   Andrew Miles 2011
Mr Gordon Purss 2011   Prof Chris Hayward (1932-2014) 2009   Mr Denis Persley 2021   Dr Sunil Kumar Singh 2013
      Prof Brian Deverall (1935-2014) 2009   Mrs Barbara Hall 2021   Dr Rachel Mann 2013
Distinguished Service Award   Prof Richard Falloon 2009   Dr Robert Beresford 2023   Dr Sharon van Brunschot 2015
  Dr Ross Beever (1946-2010) 2009         Dr Matthew Laurence 2017
Dr Robert Magarey 2013   Prof David Guest AM 2011         Dr Rebecca Roach 2019
Dr Peter Williamson 2013   Prof Eileen Scott 2011         Dr Nga Thi Tran 2019
Dr Philip O'Brien 2015   Prof Alison Stewart NZM 2011         Dr Andrew Urquhart 2021
Ms Jennifer Cobon 2021   Prof Mark Sutherland 2013         Dr Kandeeparoopan Prasannath 2023
Dr Lucy Tran-Nguyen 2021 Assoc Prof Philip Keane 2013 Dr Hanareia Ehau-Taumaunu 2023
      Assoc Prof Michael Pearson 2013            
Peter Williamson Award   Prof John Thompson 2015            
for Distinguished Service   Prof Giles Hardy 2015            
Dr Monica Kehoe 2023 Dr Colin Wellings 2015
      Prof Barbara Howlett 2015            
    Dr John Alcorn 2017          
      Prof Rosie Bradshaw 2017            
    Assoc Prof Treena Burgess 2017  
Note: Honorary Members prior to 2011 were elected according to the original constitution as below.
Council may elect as an Honorary Member a person who in its opinion has rendered distinguished service to the science of plant pathology.

The Honorary Member award was renamed the Distinguished Service Award in 2013 and again retitled the Peter Williamson Award for Distinguished Service in 2023.
Dr Ian Hood 2017          
Prof Roger Shivas 2017          
  Dr Malcolm Ryley 2017            
Prof Brett Summerell 2017          
  Prof Elizabeth Aitken 2019            
Dr Angus Carnegie 2019 .
  Prof Andre Drenth 2019            
  Prof Robert Park 2019            
      Prof Terry Price 2019            
      Assoc Prof John Thomas 2019            
      Mr John Walker (1930-2022) 2019            
      Dr Jacqueline Edwards 2021            
      Prof Celeste Linde 2021            
      Prof Rebecca Ford 2021            
      Assoc Prof Kim Plummer 2021            
      Dr Percy Wong 2021            
      Prof Barry Scott 2023            
                     



Other Awards  
 held by members  
   
Prof John Irwin Fellow APS 1995
Prof Allen Kerr AO, FAA, FRS. Fellow APS 1996
Prof Alan Chris Hayward (1932-2014) Fellow APS 1997
Prof Robert McIntosh Fellow APS 2000
Prof Mike Wingfield Fellow APS 2008
Prof Lester Burgess Fellow APS 2017
Dr Brett Summerell Fellow APS 2018
   
Prof Brian Deverall (1935-2014) Fellow ISPP 2008
Prof Richard Falloon Fellow ISPP 2013
Dr Peter Williamson Fellow ISPP 2018
Dr Greg Johnson Fellow ISPP 2023
   
Prof Allen Kerr AO, FAA, FRS. Fellow Royal Society 1986
   
Dr Gretna Weste Order of Australia 1989
Prof Allen Kerr Order of Australia 1992
Dr Ruth Kerruish Order of Australia 2008
Dr Ken Pegg Order of Australia 2008
Prof Robert McIntosh Order of Australia 2009
Dr Glen Kile Order of Australia 2012
Prof Lester Burgess Order of Australia 2019
Prof David Guest Order of Australia 2019
Dr Brett Summerell Order of Australia 2024
   
Prof Alison Stewart Order of New Zealand 2009
   
Dr John Simmonds MBE (1901-1992) Order of the British Empire 1945
Dr Dorothy Shaw MBE (1920-2007) Order of the British Empire 1970
   
Prof Walter Lawry Waterhouse (1887-1969) Farrer Medal 1938
Prof Walter Lawry Waterhouse (1887-1969) Farrer Medal 1949
Prof Robert McIntosh Farrer Medal 1976
Prof John Irwin Farrer Medal 2006
Dr Collin Wellings Farrer Medal 2011
   
Prof Robert McIntosh Centenary Medal 2001
Dr Glen Kile Centenary Medal 2001
Prof John Irwin Centenary Medal 2001
   
Prof Allen Kerr AO, FAA, FRS. Ruth Allen Award 1982
   
Prof Allen Kerr AO, FAA, FRS. Fellow American Academy of Microbiology 2001
Prof Barbara Howlett Fellow American Academy of Microbiology 2012
   
Prof Walter Lawry Waterhouse (1887-1969) Australian Academy of Science 1954
Prof Allen Kerr AO, FAA, FRS. Australian Academy of Science 1978
Prof Robert McIntosh Australian Academy of Science 1993
Prof Barbara Howlett Australian Academy of Science 2014
Prof John Irwin Fellow Australian Academy of Tech and Eng 1998
Prof Robert Park Fellow Australian Academy of Tech and Eng 2015
Prof Wallace Cowling Fellow Australian Academy of Tech and Eng 2018
   
Prof Allen Kerr AO, FAA, FRS. Inaugural Australia Prize 1990
   
Prof Allen Kerr AO, FAA, FRS US National Academy of Sciences 1991
   
Prof Allen Kerr AO, FAA, FRS Walter Buffitt Prize Royal Society of NSW 1977
   
Prof Walter Lawry Waterhouse (1887-1969) Medal Royal Society of New South Wales 1948
   
Mr WM Carne Royal Society of Western Australia MedL 1933
   
Prof Robert McIntosh Australian Institute of Agricultural Science 1988
   
Dr Ethel Irene MacLennan (1891-1983) David Syme Research Prize 1927
   
Prof Krishnapillai Sivasithamparam Erskine Fellow Uni Canterbury, NNZ 1997
   
Olga May Goss (1916-1994) Nurseryman of the Year 1978
   
Olga May Goss (1916-1994) Woman's Day Hall of Fame 2017
   
Prof Walter Lawry Waterhouse (1887-1969) Clarke Medal 1943
Dr Lilian Fraser (1908-1987) Clarke Medal 1976
Prof Robert Park Clarke Medal 2014
   
Prof Walter Lawry Waterhouse (1887-1969) James Cook Medal 1952
   
Prof Richard Falloon New Zealand Plant Protection Medal 2019
Dr Robert Beresford New Zealand Plant Protection Medal 2016
Dr Margaret Dick New Zealand Plant Protection Medal 2012
   
Dr Peter Merriman (1942 - 2023) Public Service Medal 2003
   
Prof Alison Stewart Fellow NZ Inst for Agric and Hort Science
   
Prof John Irwin Australian Medal Agric Sc 1992
Prof Lester Burgess Australian Medal Agric Sc 2019
Prof Walter Lawry Waterhouse (1887-1969) Australian Medal Agric Sc 1949
   
Prof John Irwin Aust Inst Agric Sc 1995
   
Prof John Irwin Clunies Ross National Science & Tech Award 2002
   
Prof Robert Park Poggendorf Lectureship Prize, 2018
   
Prof Robert Park NSW Science and Engineering Award 2013
   
Prof Robert Park Borlaug Global Rust Initiative 2013
   
Prof Robert Park Friendship Award of China 2009
   
Prof Robert Park Yellow River Friendship Award 2009
   
Mrs Lois Ransom Australia Day Honours PSM 2019
   
Dr Robert Magarey Farmer of the Year Award 2023